Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2024



Definicji dobrostanu psychicznego jest wiele: od braku choroby przez dobre samopoczucie aż do czerpania radości z życia i czynności, które wykonujemy. Dobry, nieprzerywany sen, grono dobrych znajomych, ciekawość świata i prawidłowo zbilanoswania dieta te wszystkie elementy mają ogromne znaczenia dla naszego zdrowia psychicznego.

Wsparcie żywieniowe dla osób z zaburzeniami psychosomatycznymi ma bardzo ważne znaczenie ALE jest jedynie dodatkiem do pracy terapeutycznej i farmakologicznej pacjenta. Co warto wiedzieć.

Mikrobiota jelitowa jest odpowiedzialna za produkcję neurotransmiterów i neuromodulatorów. To kwas masłowy, melatonina, acetylocholina, serotonina czy dopamina, które mają wpływ na układ nerwowy. Zrozumienie i docenienie wpływu mikrobioty jelitowej na funkcje neurologiczne jest cały czas obiektem badań naukowców.

  • Psychobiotyki to rodzaj probiotyków przydatnych do zastosowania w łagodzeniu objawów lęku ponieważ jednym z ich działań jest redukcja poziomu kortyzolu.

  • Produkty pełnoziarniste: Wybieraj pełnoziarniste pieczywo, ryż, makaron i płatki zbożowe. Pomagają one w stabilizacji poziomu cukru we krwi, co może wpływać na nastrój. To dobre źródło witamin z grupy B jak kwas foliowy.

  • Owoce i warzywa: Staraj się spożywać różnorodne owoce i warzywa, które są bogate w witaminy, minerały i antyoksydanty. Szczególnie korzystne są te bogate w witaminę C i E, a także kwas foliowy (np. szpinak, brokuły, owoce cytrusowe)

  • Kwasy tłuszczowe omega-3 - łosoś, makrela, śledź, orzechy włoskie, siemię lniane i nasiona chia mogą wspierać zdrowie mózgu (kwas DHA) jak również mają działanie przeciwzapalne

  • Białko: Staraj się spożywać źródła białka, takie jak chude mięso, ryby, jaja, tofu i rośliny strączkowe. Białko jest niezbędne do produkcji neurotransmiterów, które wpływają na nastrój a dodatkowo w produktach białkowych występuje tryptofan czyli aminokwas egzogenny będący prekursorem serotoniny.

  • Unikaj przetworzonej żywności: Staraj się ograniczać spożycie przetworzonych produktów, cukru, napojów gazowanych, nadmiaru kawy czy alkoholu, które mogą wpływać na nastrój i poziom energii.

  • Nawodnienie: Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Woda jest kluczowa dla ogólnego zdrowia, w tym zdrowia mózgu.

  • Regularność posiłków - staraj się jeść regularnie, aby unikać skoków poziomu cukru we krwi, co może wpływać na nastrój.

  • Dbaj o spożywanie produktów bogatych w cynk i magnez – bardzo ważne mikroskładniki dla funkcjonowania układu nerwowego – pestki i nasiona, orzechy, zielone warzywa, kakao, boczniaki, wątróbka, wody mineralne.

Po szczegółowe poradnictwo zapraszam do gabinetu dietetycznego.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.